Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Filmowanie z powietrza

film34 300x225 Filmowanie z powietrzaŻyjemy w czasach, w których technika nierzadko daleko wyprzedza nasze najśmielsze oczekiwania czy marzenia. Obecnie jednak postęp technologiczny staje się powoli standardem – dotyczy to również szeroko pojętego wideofilmowania.

Szalenie popularną w ostatnim czasie metodą jest filmowanie z powietrza, które nadaje relacji wideo zupełnie innej perspektywy. Okazuje się bowiem, iż z wysokości kilkunastu lub choćby kilku metrów otaczający nas świat wygląda zupełnie inaczej – warto więc w videofilmowaniu wykorzystać tę innowacyjną i niebanalną technikę filmowania z powietrza. Cena takiej usługi zazwyczaj ustalana jest indywidualnie, gdyż uzależniona jest ona od rodzaju i stopnia skomplikowania zlecenia.

Wideofilmowanie z lotu ptaka może być wykorzystywane do takich celów, jak między innymi:

  • Produkcja filmów i teledysków
  • Tworzenie wszelkiego rodzaju materiałów informacyjno-promocyjnych na potrzeby spotów reklamowych – tu oferta może mieć na uwadze także deweloperów, biura i agencje nieruchomości, właścicieli obiektów, hoteli, restauracji i innych nieruchomości, bądź osoby prywatne, które chcą wynająć lub sprzedać swoją nieruchomość
  • Dokumentacja wideo ważnych wydarzeń życiowych (np. filmowanie ślubu czy filmowanie wesela)
  • Relacje wideo z eventów (filmowanie imprez z powietrza)
  • Ustalenie uszkodzeń elementów konstrukcyjnych, rynien, dachów, dzwonnic i innych
  • Inspekcja gruntów, obiektów, inwestycji deweloperskich, nieruchomości itp.

Filmowanie z lotu ptaka jest gałęzią videofilmowania, która stale się rozwija. Jeszcze do niedawna jedyną opcją na realizację wideofilmowania z powietrza było filmowanie z samolotu lub filmowanie ze śmigłowca i helikoptera – dzisiaj jednak w tym obszarze największą popularnością cieszy się filmowanie z drona.

 Filmowanie dronem w Krakowie

Na całym świecie w branży filmowej furorę robi tzw. filmowanie dronami. Ten typ realizacji wideo wymaga posiadania nietypowego dla przeciętnego kamerzysty sprzętu, który jest zdalnie sterowany. Operatorzy posługują się specjalnymi, bezzałogowymi robotami, dzięki którym mogą dokonać rejestracji wideo z zupełniej nowej, dużo bardziej atrakcyjnej perspektywy.

Efektywny zasięg wideofilmowania dronem to około 200-300 metrów w dowolnym kierunku od operatora. Robot wyposażony jest w kamerę, która filmuje w czasie rzeczywistym, zaś operator ma dostęp do podglądu na żywo – umożliwia mu to precyzyjne oraz efektywne filmowanie dronem. Cennik takich realizacji wideo zawsze uzgadniany jest indywidualnie. Przeciętna, orientacyjna cena filmowania dronem to przynajmniej kilkaset złotych, jest to jednak dużo tańsza alternatywa dla filmowania helikopterem czy też filmowania z samolotu. Do filmowania z lotu ptaka nierzadko wykorzystuje się też metodę filmowania z helikoptera rc i quadrocoptera.

 Filmowanie z helikoptera w Krakowie

Niebanalną perspektywę i piękne widoki można osiągnąć również dzięki filmowaniu ze śmigłowca i filmowaniu z helikoptera. Trzeba pamiętać, że w przypadku nagrywania z helikoptera należy być przygotowanym na większe koszty – wideofilmowanie z powietrza za pomocą helikoptera jest kosztowną operacją, która wymaga również stosownych zezwoleń.

Dodatkową alternatywą filmowania z lotu jest filmowanie z powietrza Helicam. Jest to zdalnie sterowany, nowoczesny śmigłowiec o gabarytach kilkakrotnie mniejszych od tradycyjnego helikoptera czy samolotu. Dzięki filmowaniu z powietrza Helicam można dotrzeć do miejsc, gdzie nie jest w stanie dotrzeć pełnowymiarowy sprzęt lotniczy.

 Filmowanie z samolotu

Osoby zainteresowane usługą wideofilmowania z powietrza mogą również skorzystać z opcji filmowania z samolotu, choć jest to dość kosztowna inwestycja. W tej dziedzinie nie wystarczy tylko dobra kamera i wynajęcie samolotu – najważniejsza jest wiedza oraz doświadczenie, nie zapominając o porozumieniu fotografa z pilotem. W profesjonalnym filmowaniu z samolotu duże znaczenie odgrywa też stabilny samolot oraz staranny pilotaż. Nie należy ponadto pominąć odpowiedniego przygotowania związanego z efektownym filmowaniem z samolotu – istotna jest pora dnia, otoczenie oraz sam obiekt, który należy sfilmować.