Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Jeden czy dwóch – ilu kamerzystów na wesele?

Przygotowania do ślubu to czas, kiedy należy dokonać wielu wyborów. Musimy podjąć decyzję, gdzie ma się odbyć ceremonia i zabawa, ilu chcemy gości. Wreszcie powinniśmy zastanowić się, czy marzymy o tym, by nasz ślub został sfilmowany. Gdy już się zdecydujemy na film ślubny musimy jeszcze rozważyć, czy zatrudnimy jednego czy dwóch kamerzystów na wesele.

Kamerzysta i fotograf na duże wesele

Ilość osób obsługujących przyjęcia rośnie wprost proporcjonalnie do ich wielkości. Czy jednak myślimy o tym, zatrudniając kamerzystów i fotografów? Jeden fotograf nie obsłuży sam 150-200 gości tak, by każdy znalazł się na zdjęciu. W przypadku małych imprez pojedynczy fotograf wystarczy, jednak na duże wesele niezbędni będą co najmniej dwaj. Dzięki temu zyskujemy pewność, że żaden ważny moment i detal nie zostanie pominięty. Wadą większej liczby fotografów jest z pewnością większe peszenie się gości. Dobrzy fotografowie ślubni jednak bez problemu będą poruszać się po sali tak, by zostać niezauważonymi.

Filmowanie ślubów – uchwyć najważniejsze chwile na weselu

Filmowanie wesel jest pracą, która daje wiele radości i emocji. Możliwość uczestnictwa w tak ważnym dniu, jest dla filmowca czymś wyjątkowym. Równocześnie jednak jest to bardzo duża odpowiedzialność. Każda para marzy o pięknym teledysku ślubnym, jednak by go stworzyć kamerzysta musi spędzić wiele godzin na nagrywaniu i montażu uwiecznionych obrazów. Przy większej liczbie gości bardzo łatwo da się przeoczyć pewne drobne sytuacje, które nadają charakteru imprezie i są ważne dla młodej pary. Jeśli czegoś nie nagra, nie będzie tego potem na filmie. By nie przegapić ważnych momentów ceremonii dobrze jest zatrudnić na wesele dwóch kamerzystów.

Nowoczesny film ślubny – dynamiczny i krótki

Współczesne filmy ślubne bardzo różnią się od obrazów, które pamiętamy z lat 90. i początku XXI wieku. Wtedy trwały one po 8-10 godzin i tak naprawdę zazwyczaj były zapisem 1:1 ślubnej imprezy. Dziś nie wyobrażamy sobie już takich obrazów. Dlatego coraz większą popularnością cieszy się filmowanie na dwie kamery. Filmowanie przez jednego specjalistę z założenia będzie dawało efekt wolniejszej akcji, ponieważ ujęcia będą kręcone wyłącznie z jednego miejsca. Dwie filmujące osoby mogą uzyskać więcej, wzajemnie się uzupełniających obrazów. Film ślubny może mieć również różne perspektywy. Podczas montażu nagrań z większej liczby urządzeń można uzyskać więcej dynamizmu i ciekawych efektów. Oczywiście dobry kamerzysta i montażysta nawet z ujęć z jednej kamery jest w stanie stworzyć dynamiczny film. Jednak zdecydowanie łatwiej o to w momencie filmowania ślubu przez dwóch filmowców.

Filmowanie wesela dronem

Obecność większej liczby kamerzystów daje nam możliwość sięgnięcia po nowoczesne technologie. Oprócz wysokiej jakości filmu hd z kamery możemy pokusić się o filmowanie ślubu dronem czy lustrzanką.

Nowoczesne technologie jak dron, lustrzanka, filmy 3d, 4K to narzędzia, po które warto sięgać. Dzięki nim możemy różnicować perspektywę i uzyskiwać wyjątkowe ujęcia. Złożą się one później na niesamowity, wzruszający i atrakcyjny dla widza film z wesela – mówi Michał z Kapitan Kamera.

Zalety i wady dwóch kamerzystów

Poniżej przedstawiamy zalety dwóch kamerzystów na ślubie:

 • większa liczba różnorodnych ujęć i perspektyw
 • uchwycenie wszystkich ważnych momentów
 • zatrzymanie na filmie ślubnym detali
 • lepsza dynamika teledysku ślubnego
 • możliwość równoczesnego kręcenia z różnych urządzeń (kamera, lustrzanka, dron)
 • przy dobrej współpracy pomiędzy nimi a fotografem można uzyskać piękne, wzruszające ujęcia

 

Wady dwóch filmujących na ślubie:

 • wyższe koszty
 • większa widoczność obsługi wśród gości
 • możliwe speszenie się gości przy dużej liczbie obiektywów i kamer
 • ryzyko wchodzenia sobie w drogę kamerzystów oraz fotografa

ilu kamerzystow slub 300x200 Jeden czy dwóch  ilu kamerzystów na wesele?

Kamerzysta na wesele – czy cena musi być wysoka?

Filmowanie uroczystości przez dwóch kamerzystów zawsze będzie droższe niż ta sama usługa wykonywana przez jedną osobę. Różnice w cenie nie muszą być jednak duże. Warto też zdawać sobie sprawę z korzyści, jakie płyną z większej ekipy filmujących. Cena kamerzysty na wesele nie musi być wysoka. Na jej wysokość składa się doświadczenie filmowca, koszty eksploatacji posiadanego przez niego sprzętu i zakres usług. Możemy wybierać te elementy tak, by znaleźć dla siebie idealnego kamerzystę na wesele.