Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Jak przygotować się do nagrywania teledysków ślubnych? Porady kamerzysty

Jak przygotować się do nagrywania teledysków ślubnych? Porady kamerzysty
Obecność kamerzysty czy fotografa na ślubie to dziś niemal pewnik. Niewiele osób rezygnuje z tych usług. Większość chce mieć pamiątkę z tego ważnego w ich życiu dnia. Nie każdy jednak posiada odpowiednie obycie z kamerą, które sprawiłoby, że uniknęlibyśmy stresu. O tym, jak przygotować się do nagrywania teledysków ślubnych dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy!

Skorzystaj z próbnych sesji

Wiele osób rezygnuje z nagrywania ujęć przed ślubem. Jest to poważny błąd, ponieważ właśnie próbna sesja czy nagranie filmiku – podziękowania dla rodziców to doskonała okazja na oswojenie się z obiektywem. Podczas takiego nagrywania możemy również bliżej poznać naszego kamerzystę, jego styl pracy oraz przełamać pierwsze lody. Warto więc umówić się z usługodawcą, że jeszcze przed ślubem nagramy kilka ujęć do teledysku w formie, chociażby sesji narzeczeńskiej.

Podczas nagrywania ujęć przed ślubem mam możliwość poznania młodych, nawiązania z nimi relacji oraz oswojenia ich z moją obecnością. Dzięki temu na ślubie zachowują się dużo bardziej naturalnie, nie boją się już kamery – mówi Michał z Kapitan Kamera.

Inspiruj się i zbieraj pomysły

Bardzo dobrym pomysłem jest obejrzenie dostępnych w sieci nowoczesnych teledysków ślubnych, z których możemy zaczerpnąć wiele inspiracji. Przede wszystkim ustalimy, co nam się podoba i jak chcemy, by wyglądał nasz ślubny film. Musimy pamiętać, że w takim nagraniu nie unikniemy małej gry aktorskiej. Dobrze jest się do niej przygotować.

Przygotuj scenariusz teledysku

Stworzenie scenariusza teledysku ze ślubu czy sesji narzeczeńskiej jest doskonałą opcją na przygotowanie się do nagrania. Oczywiście nie zawsze uda się go w pełni zrealizować. Jego celem jest jednak oswajanie nowej sytuacji, poukładanie sobie kolejnych kroków i przygotowanie na większość wydarzeń. Dzięki scenariuszowi będziemy zachowywać się dużo swobodniej, ponieważ świadomość, że można odwołać się do planu, zadziała kojąco na nasz umysł.

Porozmawiaj z kamerzystą

Najważniejszym elementem przygotowania do filmowania wesel, balów czy nawet rodzinnych uroczystości jak chrzest czy komunia, jest rozmowa z kamerzystą, którego zatrudniliśmy. Już po etapie podpisywania umowy, najlepiej kilka dni przed uroczystością, warto spotkać się ponownie i porozmawiać o oczekiwaniach obu stron.

Zawsze staram się porozmawiać z klientami o ich oczekiwaniach wobec teledysku ślubnego oraz obawach z nimi związanymi. Dobrze jest wiedzieć, jakich ujęć młoda para chce uniknąć – mówi Michał z Kapitan Kamera.

Dobry kamerzysta to nie tylko świetny filmowiec, ale również trochę psycholog i specjalista od komunikacji werbalnej i niewerbalnej. By powstający obraz był pełen pozytywnych emocji i chwil wzruszeń, osoby kamerowane muszą czuć się bezpiecznie i swobodnie.

przygotowanie do krecenia filmu slubnego 300x175 Jak przygotować się do nagrywania teledysków ślubnych? Porady kamerzysty

Zadbaj o wygląd

Zadbanie o wygląd podczas kręcenia filmu z wesela jest bardzo ważną kwestią. Bynajmniej nie chodzi o to, by przebierać się za kogoś, kim na co dzień nie jesteśmy. Naszym celem powinno być ubranie się wygodnie, tak byśmy czuli się swobodnie. Strój powinien być dopasowany do naszego stylu codziennego. Dzięki temu nie będziemy czuć dodatkowego dyskomfortu.

Inną kwestią jest to, żeby ubiór dostosowany był do wymagań kamery. Pewne kolory i wzory są zakazane, ponieważ źle wyglądają na nagraniu. Zdecydowanie zrezygnować należy z drobnych pasków i kratek. Na filmie powstanie bowiem efekt moire – pływania obrazu na naszym ubraniu. Paski mogą również stwarzać złudzenie, że nasza odzież jest brudna. Do nagrań nie należy również ubierać ciuchów mocno błyszczących, które będą intensywnie odbijać światło i mogą wydawać nieprzyjemne dźwięki wychwytywane przez czułe mikrofony.

Nie zapomnij o makijażu

Nawet jeśli panie na co dzień się nie malują, do ślubnego teledysku powinny przygotować makijaż. Nie powinien on być również zbyt delikatny, ponieważ stanie się niewidoczny. Kamera “zjada” makijaż, dlatego by był zauważalny, musi być dość mocny. Jeśli nie czujemy się dobrze w takim filmowym makijażu, możemy go ominąć, ale zdecydowanie lepiej będzie go wykonać. Cera nabierze równego kolorytu i blasku. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na malowanie czy nie, absolutną koniecznością jest przypudrowanie twarzy, by nie świeciła się przed obiektywem.