Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Dlaczego warto dzielić się filmem ślubnym w internecie?

Jeśli właśnie planujesz swój ślub lub masz to wydarzenie już za sobą, wiesz, jak wielkiego zaangażowania wymagają przygotowania. Jednym z ich aspektów jest wybór kamerzysty i niebanalny pomysł na film ślubny. Skoro tak wiele wysiłku wkładasz w tworzenie ślubnego filmu, czy nie warto byłoby podzielić się tym małym arcydziełem ze światem i udostępnić go w internecie?

Ułatw dostęp gościom

Główną zaletą umieszczenia nagrania ślubnego w internecie jest ułatwienie dostępu do filmu gościom. Kamerzyści zamieszczają materiał w sieci zaraz po jego przygotowaniu. Oszczędza to czas i wysiłek Państwa Młodych – nie muszą oni osobiście wręczać czy przesyłać pocztą płyty. Uczestnicy uroczystości mogą szybko oraz łatwo zobaczyć, jak wypadli, i w każdej chwili przypomnieć sobie zabawę.

Istnieje kilka sposobów na dzielenie się nagraniem z gośćmi. Film ślubny umieszcza się na stronie kamerzysty (często zabezpieczając hasłem) lub udostępnia w tzw. chmurze (wtedy widzą go osoby, które mają link lub hasło). Odważniejsi umieszczają wideo na YouTubie.

Zaprezentuj efekty szerszemu gronu

Filmy ślubne nieraz przygotowywane są z dużą troską o szczegóły, w oparciu o niebanalny autorski pomysł. Pokazują kreatywność Państwa Młodych, a także warsztat kamerzysty. W takiej sytuacji warto pochwalić się efektami pracy oraz przygotowań i udostępnić film nie tylko gościom, ale również innym osobom. Nagranie przyda się także innym Młodym Parom, które szukają w sieci inspiracji przed własnym weselem.

Umieszczenie filmu w internecie nie musi oznaczać dzieleniem się wideo z przebiegu całej uroczystości. W sieci, zgodnie z własnymi upodobaniami, możemy zamieścić:

Zastanawiasz się nad którymś z tych sposobów? Czytaj dalej!

Film ślubny w internecie 300x200 Dlaczego warto dzielić się filmem ślubnym w internecie?

Nagranie na stronie kamerzysty

Udostępnianie nagrania na stronie kamerzysty to powszechna praktyka. Najlepszym świadectwem kompetencji profesjonalisty są efekty jego pracy. Nikogo nie dziwi, że firma oferująca usługę wideofilmowania chwali się dobrze zrealizowanymi projektami – jeśli wśród nagrań znajdzie się również nasze, oznacza to, że film jest na naprawdę wysokim poziomie.

Wyrażenie zgody na publikację nagrania ze ślubu w internecie nie jest obowiązkowe. Niektóre pary nie zgadzają się na rozpowszechnianie swojego wizerunku w sieci i zaznaczają to na piśmie podczas zawierania umowy z kamerzystą. Jeżeli jednak jesteśmy zadowoleni z usługi, a film ślubny spełnia nasze oczekiwania, podzielmy się nagraniem z szerszym gronem odbiorców. Pomoże to profesjonaliście znaleźć klientów, a przyszłym małżeństwom – kamerzystę godnego zaufania.

Film ślubny na YouTubie

Jeżeli chcemy dzielić się ze światem naszym małym filmowym arcydziełem, upublicznijmy nagranie z wesela na YouTubie czy innym portalu, do którego dostęp ma każdy. Taką decyzję należy jednak przemyśleć. Istnieje spore ryzyko, że pod naszym filmem ślubnym znajdą się nieprzychylne, złośliwe komentarze. Dzięki powszechnemu dostępowi każda, także niezainteresowana czy nieżyczliwa nam osoba może skomentować nagranie.

Warto pochylić się nad kwestią: wrzucanie filmów na Youtube’a a prawa autorskie. W przypadku bezprawnego umieszczenia filmu na stronie czy przypisaniu mu niewłaściwego autorstwa nie jesteś bezradny. O naruszeniu praw autorskich możesz powiadomić serwis YouTube, najprościej poprzez formularz kontaktowy. Pamiętaj jednak, że zgłoszenie nie może dotyczyć koncepcji, faktów i procesów. Jeśli ktoś do tego stopnia zainspiruje się Twoim pomysłem na to, jak zrobić film ślubny, że praktycznie go skopiuje – nie będziesz mógł nic z tym zrobić.

Youtube umożliwia stosowanie filtrów ograniczających dostęp do wideo. Przykładowo jedna z opcji pozwala udostępnić film tylko tym, którzy mają do niego link. Takie rozwiązanie pozwala selekcjonować odbiorców i ograniczyć ryzyko nieprzyjemnych sytuacji.

Umieszczanie filmów na Facebooku

Szczególnie w przypadku krótkich, efektownych nagrań (filmowanie dronem wesela, zabawna czołówka weselna) kusi opcja podzieleniem się wideo na Facebooku. To ryzykowny krok – dochodzenie praw autorskich na portalach społecznościowych jest jeszcze trudniejsze, niż w przypadku Youtube’a. Jeżeli jednak nie boimy się, że ktoś wykorzysta nasze nagranie, a dodatkowo jesteśmy pewni, iż gościom podoba się taka forma publikacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by kliknąć ,,udostępnij”.

Udostępniaj wygodnie i bezpiecznie

Mówi się, że ,,internet nie zapomina”. Udostępnianie w sieci tak prywatnych treści, jak nagranie z wesela, budzi obawy wielu osób w kwestii bezpieczeństwa. Dzielenie się filmem ze ślubu może jednak odbywać się na różnych poziomach prywatności. Wideo na stronie kamerzysty zabezpieczymy hasłem. Umieszczając nagranie w serwisie pozwalającym przechowywać pliki o dużych rozmiarach, podamy dane logowania jedynie wybranym. Istnieją również portale zajmujące się stricte udostępnianiem nagrań ślubnych – w ich ofercie możemy przeczytać zapewnienie nie tylko o ścisłym przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, ale również dotyczące jak najwyższej jakości filmu.

Jeśli udostępnimy wideo ze ślubu,,z głową”, nie będziemy musieli martwić się o bezpieczeństwo, a zaoszczędzimy sobie zachodu związanego z dostarczaniem gościom nagrania. Udostępnienie osobom postronnym pozwala pochwalić się idealnie zorganizowanym ślubem, a także umożliwia obejrzenie uroczystości tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć. Szczęściem warto się dzielić – także tym związanym ze ślubem.

Czy przeczytanie tekstu zmniejszyło Wasze obawy co do upubliczniania nagrań z wesela? Podzielcie się przemyśleniami na ten temat.