Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Dlaczego będziesz zawiedziony, zlecając wideofilmowanie amatorowi?

Wiele Młodych Par czy innych osób zlecających wideofilmowanie powierza tę czynność amatorom. Wierzą, że znaleziony przez nich entuzjasta filmowania ślubów to dobry i tani kamerzysta na wesele. Często kończy się to rozczarowaniem: wideo okazuje się parodią uroczystości, a film z wesela w formie teledysku trąci kiczem. Z amatorskim nagraniem niewiele może zrobić nawet profesjonalista.

Czego brakuje amatorowi?

Doświadczenie

Amatorowi brak doświadczenia, co objawia się nie tylko w jego sprawności technicznej. Przede wszystkim nieobyty kamerzysta nie jest przygotowany na różne nieprzewidziane okoliczności. W sytuacji awaryjnej może nie zachować zimnej krwi, co odbije się na jakości nagrania lub będzie skutkować nieoczekiwaną przerwą w kręceniu. Początkujący mają również problem z logistyką – nie potrafią przygotować się do określonego zlecenia, czy to na poziomie planowania nagrywania, czy choćby doboru sprzętu.

Sprzęt

Amatorzy zazwyczaj nie dysponują sprzętem tak wysokiej klasy, jak profesjonaliści. Jednak nie to jest największym problemem. Najczęściej osób zajmujących się dorywczo wideofilmowaniem nie stać na zakup zapasowych urządzeń. Łatwo zatem o wpadkę, jeżeli ich kamera zawiedzie. W przypadku kręcenia ślubu grozi to prawdziwą katastrofą – nim uda się zorganizować dodatkowy sprzęt, może upłynąć nawet kilka godzin uroczystości. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki kamerzysta na wesele, znasz już odpowiedź – po pierwsze przygotowany!

Umiejętności techniczne

Amatorom brakuje sprawności zarówno w obszarze obsługi kamery, jak i montażu filmu weselnego. W filmie kręconym przez niekompetentnego kamerzystę mogą pojawić się niespodzianki w postaci przydługich ujęć, skaczącego obrazu, ledwo słyszalnego dźwięku. Nawet jeśli będziemy próbowali uratować nagranie, zlecając jego obróbkę profesjonaliście, w przypadku wyraźnie charczącego dźwięku czy niebieskawego obrazu nie uzyskamy zadowalającego efektu.

 

Spotkaliście się z innymi brakami, które wprawiły Was w osłupienie? Podzielcie się nimi w komentarzach! Prosimy jednak bez podawania nazw innych firm 😉

Wideofilmowanie przez amatora 300x200 Dlaczego będziesz zawiedziony, zlecając wideofilmowanie amatorowi?

Co w odróżnieniu od amatora zapewni Ci profesjonalista?

Referencje i portfolio

Jak wybrać kamerzystę na wesele? Przede wszystkim – oceniając efekty jego dotychczasowej pracy. Profesjonalistę wybierasz z szerokiego grona doświadczonych osób. Możesz zobaczyć i ocenić zrealizowane dotychczas projekty, rozeznać się w ofercie danej firmy oraz zobaczyć, co jest specjalnością (np. filmowanie dronem z powietrza czy filmowanie ślubów w 3D), a co piętą achillesową danego kamerzysty. Zapoznajesz się przy tym z referencjami od poprzednich klientów. Zapewne poza witryną firmy również znajdziesz opinie na temat poziomu jej usług.

Pełne przygotowanie

W odróżnieniu od amatora, fachowiec ma duże doświadczenie i dysponuje profesjonalnym sprzętem (nie tylko zaawansowaną technicznie kamerą, ale również statywami, odpowiednim oświetleniem i mikrofonami czy rozbudowanym programem do obróbki filmu weselnego), decydującym w dużej mierze o jakości nagrania. Kamerzysta z kilkuletnim stażem ma ,,pewną rękę”, kręci stabilne ujęcia, dba ponadto o wysoką jakość dźwięku oraz potrafi zapobiec tzw. ,,wypaleniom” – białym plamom powstającym wskutek silnego światła. Wie także, jak zmontować i obrobić film z wesela.

Gwarancja wykonania dobrej pracy

Kiedy decydujesz się na współpracę z profesjonalnym kamerzystą, zawierasz z nim umowę. Określasz w niej szczegółowo czas, konstrukcję i elementy nagrania. Możesz również zaznaczyć, co nie powinno znaleźć się na filmie. Masz również gwarancję pełnej ochrony danych osobowych i wizerunku swojego oraz gości (chyba że zgodzisz się na publikację nagrania, np. na stronie firmy). Umowa to również zabezpieczenie w przypadku otrzymania materiału o niskiej jakości, niespełniającego naszych wytycznych.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy i dlaczego warto jeszcze skorzystać z usług doświadczonego kamerzysty!

Coś od siebie

Kamerzysta czy fotograf to zawody artystyczne, wymagające wysokiego wyczucia estetycznego i kreatywności. Profesjonalista nie tylko ma wiedzę, jak zrobić film ślubny czy tak chętnie kręcony przez młode małżeństwa teledysk ślubny – wie, jak sprawić, by stał się on małym arcydziełem. Sprawi, że nagranie będzie wzruszającą pamiątką, nie jedynie zapisem minionych chwil. Z jednej strony nie będzie bał się dodawania nastrojowych wstawek do filmów weselnych, z drugiej –  sprawnie dokona również selekcji obszernego materiału. Z pewnością znajdzie sposób na to, jak wyciąć fragment z filmu z wesela tak, by nie zmniejszyć wartości artystycznej i sentymentalnej wideo.

Dlaczego także amatorskie nagranie ostatecznie warto powierzyć profesjonaliście?

Zdarzają się sytuacje, w których z różnych przyczyn nie chcemy powierzać wideofilmowania profesjonaliście. Mogą to być względy finansowe, zaufanie do znajomego amatora-kamerzysty czy chęć uzyskania filmu spersonalizowanego, a niekoniecznie przygotowanego wzorcowo. W takiej sytuacji warto rozważyć przekazanie nakręconego materiału profesjonaliście. Doświadczony kamerzysta obrobi nagranie tak, by było spójne, zapewni dynamikę i harmonijną narrację, a przy czym zrobi to wszystko, nie zatracając indywidualnego charakteru filmu.

Jak zrobić dobry film z wesela przy ograniczonym udziale profesjonalisty? Wcale nie wymaga to zatrudnienia amatora! Zaangażujmy … grono gości weselnych! Z pewnością dostarczy ono bogatszych ujęć niż laik z kamerą. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że uroczystość filmowana jest z kilku punktów widzenia, a nie z subiektywnej, jednostkowej perspektywy. Takie rozwiązanie gwarantuje również swobodne, naturalne zachowanie gości i autentyczne ujęcia, z których profesjonalny kamerzysta stworzy piękną, filmową opowieść.

Tani fotograf i kamerzysta na wesele to jedna z pierwszych myśli par zastanawiających się, jak obniżyć koszty wesela. Przemyśl, czy warto oszczędzać kosztem własnych nerwów i jakości filmu, który często ma być pamiątką na całe życie. Profesjonalne usługi zapewnią Ci komfort psychiczny, a nawet jeśli dadzą niezadowalający efekt, będziesz miał prawo do wyjaśnień i ewentualnych roszczeń.

Czy przekonaliśmy Was, że nawet organizując wesele tanim kosztem, nie warto rezygnować z usług profesjonalisty? Macie pomysły inne niż powyższe, o co pytać kamerzystę na wesele i na co zwracać uwagę?