Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Gra świateł – kilka prawd o roli światła w teledyskach ślubnych

Gra świateł – kilka prawd o roli światła w teledyskach ślubnych

Światło odgrywa bardzo ważną rolę, zarówno w fotografii, jak i filmach ślubnych. Może być narzędziem artystycznego wyrazu. Pozwala na stworzenie wyjątkowych, tajemniczych ujęć, ale może również podkreślać pewne wybrane elementy stroju czy sytuacji. Dowiedz się więcej na temat gry świateł w teledyskach ślubnych. Zapraszamy do lektury!

Kluczowa rola światła

Światło pełni w weselnych filmach najważniejszą funkcję, bez niego nie uzyskamy żadnego, już nie mówiąc o ładnym, obrazu. Nawet najwyższej klasy sprzęt video, bez dobrze dobranego światła nie pomoże nam nagrać ładnego, nowoczesnego ślubnego teledysku.  Do każdego typu ujęć potrzebne jest nieco inne źródło światła. A zmieniając tylko oświetlenie, jesteśmy w stanie zupełnie zmienić charakter naszej sceny. Jeśli zależy nam na ujęciach romantycznych, pełnych emocji warto wybrać rozproszone światło lub wykorzystać świece, które dają ciepłe, delikatne podświetlenie.

Wywiad w teledysku a kwestia światła

Filmowanie wywiadów, czy to do reportaży, czy do teledysków z wesel, rządzi się dużymi wymogami, jeśli chodzi o potrzebne źródła światła. Najlepsze rozmowy z kamerą – wywiady – osiągniemy, gdy skorzystamy z trzech punktów oświetlenia. Podczas przygotowania wypowiedzi gości warto ustawić ich w dobrze oświetlonym pomieszczeniu oraz dodatkowo wykorzystać co najmniej dwie lampy. Dzięki temu uzyskamy czysty, elegancki obraz.

gra swiatla w teledysku ze slubu 300x201 Gra świateł   kilka prawd o roli światła w teledyskach ślubnych

Filmowanie teledysku ślubnego nocą

Filmowanie wieczorami i nocą są trudne, ze względu na zbyt mała ilość światła. Łatwo wtedy o ciemne, nieostre kadry. W ślubnych teledyskach, i nie tylko, mogą pojawić się tego typu ujęcia. Wówczas niezbędne jest dodatkowe doświetlenie kadrów. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu romantyczności i nastrojowości, możemy sięgnąć po płomienie świec. Stworzą one wyjątkową atmosferę na filmie. Mogą być nawet jedynym źródłem światła. Świece dają delikatny, rozproszony blask, a powstający obraz jest miękki i plastyczny.

Podobny efekt możemy stworzyć korzystając z girland świetlnych, chociażby popularnych cotton balls. Również one doskonale rozpraszają światło dając efekt delikatności obrazu.

Zadbaj o źródła światła i ich rozpraszacze

Podczas ślubnych plenerów, w czasie których kręcone są kadry do teledysku, należy zadbać o dodatkowe źródła światła. Mogą to być pomocnicze lampy. Niezbędne będą również blendy, które pomogą w odbijaniu oświetleniu i rozpraszaniu go. Dzięki temu prostemu sposobowi da się wyeliminować problem mocnych cieni.

Sprawdź pogodę i miejsce kręcenia teledysku ślubnego

Obowiązkiem kamerzysty czy fotografa ślubnego jest śledzenie prognozy pogody oraz wcześniejsze rozpoznanie miejsca, w którym powstaną ujęcia. Profesjonalista musi być przygotowany na każde warunki. Powinien też mieć wcześniej przygotowane dobrze oświetlone miejsca, zarówno naturalnym, jak i sztucznym światłem. Dobrze jest “myśleć obrazem” i planować zawczasu, w których miejscach najlepiej będzie ustawić nowożeńców, by wykonać poszczególne filmowe kadry – mówi Michał z Kapitan Kamera.

Kręcenie detali czy emocji najlepiej jest wykonywać w miejscach z naturalnym światłem. Sprawdzą się okna, podwórka, balkony. W ich pobliżu możemy liczyć na dużą ilość promieni słonecznych, które praktycznie  zagwarantują nam świetny efekt końcowy.

Dekoracje światłem na teledyskach ślubnych

Coraz modniejsze stają się dekoracje światłem, szczególnie na weselnych salach. Mnogość kolorów, dostępnych opcji sprawia, że tak ozdobione miejsce ceremonii czy zabawy weselnej będzie idealnym tłem dla ślubnych filmów. Koniecznie powinniśmy je wykorzystać, bawiąc się konwencją, będziemy pozytywnie zaskoczeni efektem końcowym.

Efekty specjalne w ślubnych filmach

Nie możemy zapominać o efektach specjalnych, po które warto sięgać, by nakręcić dynamiczny film z uroczystości ślubnych. Z pewnością uatrakcyjnią one obraz i uczynią go wyjątkowym. Do popularnych efektów specjalnych na weselach i innych imprezach okolicznościowych zaliczamy właśnie dekoracje świetlne czy też sztuczne mgły. Z ich połączenia oraz dzięki profesjonalnym umiejętnościom kamerzysty powstaną ujęcia niezwykłe, pełne miłości, nastrojowości i magii.