Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Czym kręcone są współczesne wesela? Kamera, lustrzanka, dron

Czasy, kiedy wesela filmowało się wyłącznie kamerami, dawno minęły. Wraz z rozwojem techniki, kamerzyści coraz chętniej korzystają z jej zdobyczy, by uatrakcyjnić swoje teledyski ślubne. Zapraszamy na krótki przegląd sprzętu używanego do kręcenia współczesnych wesel!

Kamera – podstawowy sprzęt na weselu

Choć to nie sam sprzęt stoi za ostatecznym wyglądem filmu z wesela, to mimo wszystko jest istotnym akcesorium umożliwiającym jego powstanie. Kamera jest wciąż podstawowym i najwygodniejszym narzędziem profesjonalnego kamerzysty. Wielu usługodawców ma w swoim cenniku kręcenie filmów na dwie kamery. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać zdecydowanie ciekawszy i bardziej zróżnicowany obraz. Warunek jest tylko jeden – kamerzyści muszą ze sobą współpracować, a nie sobie przeszkadzać. Dlatego muszą być z jednej firmy i umieć tworzyć wspólny film dwoma narzędziami.

Niewątpliwymi zaletami kamer jest ich łatwa i szybka obsługa. Płynnie można zmieniać zoom, ostrość czy balans bieli. Wszystkie niezbędne opcje dostępne są w jednym miejscu, inaczej niż ma to miejsce w lustrzankach. Nowoczesne kamery dają duże możliwości ustawień i dobry jakościowo obraz.

Lustrzanka – współczesna kamera weselna

Od kilku już lat dominującym trendem wśród specjalistów zajmujących się tworzeniem teledysków ślubnych, jest kręcenie ich lustrzankami. Aparaty zyskały na popularności dzięki swoim licznym zaletom. Oferują bowiem bardzo dobrą jakość obrazu z bogatą gamą kolorystyczną. To, co wyróżnia filmowanie aparatem, to głębia ostrości, jaką można uzyskać z jego pomocą. Film zyskuje dodatkowy wymiar i wyróżnia się dynamiką. Korzystając z lustrzanek podczas tworzenia filmów ślubnych, można również wykorzystać potencjał różnych obiektywów (czego nie ma w kamerach). Dzięki temu mamy w zasadzie nieograniczone możliwości tworzenia. Jakość uzyskiwanego obrazu bez trudu może być hd, full hd czy 4k.

Tym, co przemawia za kręceniem teledysków weselnych lustrzankami, jest ich lekkość i poręczność. Dodając do nich stabilizatory, zyskujemy narzędzie do tworzenia dynamicznych przejść. Parametry obrazów z lustrzanek są lepsze niż tych z kamery, co ułatwia postprodukcję.

Bezlusterkowiec

Bezlusterkowce to nowoczesne aparaty o parametrach lustrzanek, ale nie posiadające lustra odbijającego światła. Zdjęcia wykonywane są nieco inną technologią. Bezlusterkowce są dużo lżejsze, co jeszcze bardziej zwiększa komfort pracy kamerzystów ślubnych. Te nowoczesne aparaty mają coraz lepsze parametry, jak chociażby autofokus o nawet kilkuset punktach. Również inne osiągi bezlusterkowców są na naprawdę wysokim poziomie. Kamerzyści w najbliższych latach na pewno będą wybierać je do kręcenia uroczystości, teledysków czy różnego rodzaju imprez.

czym sa krecone wspolczesne wesela 300x138 Czym kręcone są współczesne wesela? Kamera, lustrzanka, dron

Dron – przyszłość filmów weselnych

Małe, latające “statki”, czyli drony są chętnie wykorzystywane przez filmowców weselnych. Filmowanie z powietrza pozwala uzyskać piękne kadry, szczególnie na otwartych przestrzeniach. Obrazy nakręcone z jego pomocą będą idealnymi wstawkami w filmie ze ślubu. Najczęściej drony wykorzystywane są przy ślubach i weselach plenerowych lub podczas ślubu w Kościele i składania życzeń. Film nakręcony dronem pozwala na uchwycenie wielu, niewidocznych z poziomu ziemi sytuacji. Daje szerokie, krajobrazowe ujęcia. Ujęcia z lotu ptaka są niepowtarzalne i bardzo efektowne. Dlatego tak chętnie ślubni kamerzyści wykorzystują w swojej pracy po drony.

A może kręcenie wesela komórką?

Aparaty i kamery w obecnych komórkach posiadają już bardzo dobre parametry. Jak na razie jednak nie są wykorzystywane na masową skalę do kręcenia obrazów z wesel. Jakość, szczególnie w gorszych warunkach oświetleniowych, jest zdecydowanie za słaba. Kiedy jednak każdy gość weselny ma ze sobą taką podręczną kamerę, można wykorzystać obrazy nią kręcone. Filmiki od gości mogą być ciekawym uzupełnieniem profesjonalnego nagrania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie uda się ich zastosować ze względu na słabą jakość. Dlatego komórki aktualnie mogą tylko wspomagać kamerzystów, a nie być przez nich wykorzystywane jako podstawowe narzędzia.