Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Przeżyj to jeszcze raz, czyli co warto wiedzieć o filmie weselnym

Film ślubny to ważny element upamiętniający DZIEŃ ŚLUBU. Chwilę są ulotne, a wspomnienia zawsze warto odświeżyć. Filmy weselne są doskonałą pamiątką, która pozostaje z nami na długie lata. Jednak wybór kamerzysty nie jest zadaniem łatwym, a to dlatego, że obecnie na rynku jest wiele firm zajmujących się wideofilmowaniem. Aby jednak dokonać najlepszego wyboru musimy, po pierwsze, mieć jasno sprecyzowane oczekiwania względem filmu, a po drugie, poświęcić trochę czasu na prześledzenie rozmaitych ofert i spotkania z kamerzystami.

Poniżej znajduje kilka rad na temat wyboru kamerzysty ślubnego.

Długi czy krótki?

Obecnie odchodzi się już od filmów trwających 3-4 godziny. Profesjonalni kamerzyści oferują filmy maksymalnie 2-godzinne, co wcale nie oznacza, że czegoś w nich brakuje. Krótsze filmy są bardziej dynamiczne, a niektóre momenty, jak choćby składanie gratulacji, przedstawiane są w wersji przyspieszonej z muzyką w tle. Krótsze filmy zdecydowanie lepiej się ogląda i częściej do nich wraca. Nawet ciekawy film może znużyć, gdy trwa za długo.

Pomysł do podstawa

Aby ułatwić zadanie kamerzyście warto precyzyjnie określić swoje oczekiwania, a najlepiej posiadać wizję na to, jak wyobrażamy sobie film weselny. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie narzucić swoją wizję drugiej stronie. Filmowiec, który nakręcił już niejedno wesele w swoim życiu na pewno chętnie podzieli się cennymi wskazówkami i radami, bo sam doskonale wie, co obecnie najlepiej się sprawdza.

Filmowiec – kreator

Profesjonalny kamerzysta to nie ten, który nagra film, ale ten, który sprawi, że film będzie opowiadał wyjątkową historię dwojga zakochanych w sobie osób. Dobry film to taki, który przedstawia spójną całością stworzoną z nietypowych i pomysłowych ujęć. Kamerzysta niczym reżyser nadaje mu ostateczny kształt.

Jakość ma znaczenie

Obecnie standardem są filmy nagrywane w jakości Full HD, coraz częściej możemy także spotkać się z filmami w jakości 4K. Kamerzyści często zamieniają tradycyjne kamery na profesjonalne lustrzanki cyfrowe. Lustrzanki gwarantują wysoką jakość obrazu, a dzięki swoim rozmiarom dają dużą mobilność, kreatywność i dyskrecje. Film nagrany w wysokiej jakości i profesjonalnym sprzętem na pewno wzbudzi zachwyt wszystkich gości.

co powinniśmy wiedzieć o filmie weselnym 300x200 Przeżyj to jeszcze raz, czyli co warto wiedzieć o filmie weselnym

Czy ilość ma znaczenie?

Firmy zajmujące się wideofilmowaniem często oferują dwóch, a nawet i więcej kamerzystów. Taki film wtedy jest bardzo dynamiczny, bo zrealizowany jest z kilku perspektyw. W przypadku niewielkich lub średnich wesel profesjonalny kamerzysta jest w stanie samodzielnie zrealizować bardzo dobry film. Problem pojawia się, gdy organizujemy duże wesele, zwłaszcza większe niż 150 osób. W takich sytuacjach kamerzysta ma bardzo trudne zadanie, bo musi uwiecznić wszystko co ważne, a jednocześnie zachować wysoką jakość filmu. Warto więc zastanowić się nad zatrudnieniem większej liczby filmowców zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy duże wesele. Wiele kamerzystów pracuje w duecie, albo dopuszcza taką możliwość na życzenie klienta, dlatego też nie ma problemów ze znalezieniem takiej usługi.

Teledysk weselny

Popularnym dodatkiem do filmu weselnego jest teledysk weselny (tzw. Wedding Trailer). W 3-4 minutowym teledysku zostają przedstawione w sposób skrótowy najciekawsze i najważniejsze momenty z przyjęcia. Tło dla teledysku stanowi dowolnie dobrana muzyka. Teledysk z wesela najczęściej umieszczany jest na początku lub końcu właściwego filmu,  dlatego stanowi doskonałą formę na wstęp lub zakończenia klipu weselnego. Ze względu na swoją niewielką długość może być wykorzystywany również jako pamiątka dla gości.

Filmowe podziękowania dla rodziców

Popularnością cieszą się także filmowe podziękowania dla rodziców. Filmowe podziękowanie jest elementem filmu weselnego, najczęściej jednak nagrywanym kilka dni przed ceremonią ślubną. Jest to doskonała alternatywa dla publicznych przemówień w dniu wesela oraz forma urozmaicenia wesela, podczas której sala weselna na chwilę zamienia się w salę kinową.

Plener w innym dniu

Doskonałym pomysłem na wzbogacenie filmu weselnego jest zdecydowanie się na plener  ślubny w innym dniu. Harmonogram w dniu ślubu jest zwykle bardzo napięty i ciężko wtedy znaleźć czas nawet na krótką wideosesję. Z kamerzystą można ustalić dowolną datę i miejsce, w którym ma odbyć się taka sesja, a sam teledysk z tego dnia można sprytnie wkomponować w całość filmu.