Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

8 pytań, które należy zadać sobie przed wyborem kamerzysty weselnego

Przygotowanie wesela spędza sen z powiek niejednej parze. Dogodny termin, sala, muzyka, fotograf, kamerzysta…to tylko część rzeczy, które muszą być dopięte na ostatni guzik w tym wyjątkowym dniu. O ile wybór sali weselnej, zorganizowanie muzyki i zaproszenie gości na uroczystość to sprawy priorytetowe, o tyle nie każdy decyduje się na kamerzystę.   Są oczywiście też tacy, co nie wyobrażają sobie nie mieć z tego dnia płyty z nagranym weselem i ten wpis jest właśnie dla nich.

Obecnie na porządku dziennym jest, że przyszli Młodzi spotykają się z kamerzystą, który szczegółowo przedstawia proponowaną i dopasowaną do preferencji ofertę. Aby jednak doszło do takiego spotkania trzeba wcześniej przekopać się przez setki stron internetowych, wysłuchać opinii zaufanych osób i wtedy dopiero wybrać tego odpowiedniego.   Zanim jednak skontaktujemy się z wybranym po wstępnej selekcji kamerzystą, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, które pomogą nam podjąć decyzję mającą niebagatelny wpływ na to, jakie wspomnienia z tego dnia pozostaną.   Oto lista proponowanych pytań, które ułatwią podjąć decyzję dotyczącą wyboru kamerzysty weselnego.

Jaki mamy pomysł na film z tego wyjątkowego dnia?

Nie kamera czy komputer robi film, ale człowiek. Wizja filmu weselnego może pomóc przyszłemu kamerzyście. Idealny film weselny może być inaczej rozumiany przez Młodych, a inaczej przez kamerzystę – warto jednak znaleźć wspólny mianownik działań. Nowoczesne filmy nie trwają już 3 godzin, dziś reportaż ślubny trwa ok 60. minut. To wystarczający czas, aby zmontować niezapomniany film i pokazać to, co najważniejsze i wyjątkowe. Film weselny to reportaż pełen pięknych emocji, w którym nie ma miejsca na powtórki. W ostatnim czasie bardzo popularnym uzupełnieniem filmu jest krótki (3-4 minutowy) teledysk ślubny, który przedstawia najlepsze urywki reportażu ślubnego.

W jakim budżecie chcemy się zmieścić?

Ceny kamerzystów na rynku są bardzo zróżnicowane. Drogi nie zawsze oznacza dobry i na odwrót. Na forach o tematyce weselnej można przeczytać, że ceny kamerzystów w dużych miastach oscylują w granicach 1500-5000 zł. Jednak w przypadku najbardziej rozchwytywanych fachowców są one znacznie większe. Zróżnicowana cena zależy od wielu czynników, takich jak chociażby renoma, ilość klientów, staż na rynku, a nawet poszczególne elementy oferty. To ile zapłacimy zależy, rzecz jasna, od naszych możliwości finansowych. Warto jednak przed podjęciem decyzji spotkać się z kilkoma kamerzystami oferującymi usługi w zbliżonym przedziale cenowym i porównać filmy.

Jak długo chcemy, by kamerzysta gościł na naszym weselu?

Standardowy pakiet najczęściej zawiera cenę kamerzysty towarzyszącego Młodym od przygotowań / błogosławieństwa do ok. 1.00 w nocy. Nieliczni tylko oferują usługi dłuższe niż do tzw. oczepin. Kamerzysta po 10 godzinach pracy jest w stanie zmontować bardzo dobry film, więc nie ma potrzeby wydłużenia czasu pracy operatora kamery.

jak wybać kamerzystę weselnego 300x200 8 pytań, które należy zadać sobie przed wyborem kamerzysty weselnego

W jakiej jakości i na jakich nośnikach chcemy otrzymać film?

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii dla większości z nas ważne jest to w jakiej jakości ogląda film. Podobnie sprawa wygląda z filmami z wesela. Obecnie odchodzi się od filmów nagrywanych w jakości SD, standardem jest jakość Full HD, a nawet 4K. Filmy zwykle otrzymuje się na płytach DVD lub Blu-Ray. Film DVD daje gorszą jakość niż film Blu-ray, który z kolei zapewnia znakomitą jakość na telewizorach plazmowych i LCD. Plusem jest to jednak, że filmy w formacie DVD można odtwarzać na każdym odtwarzaczu DVD, a Blu-ray tylko na odtwarzaczach typu Blu-ray.

Czy chcemy skorzystać z dodatkowych urozmaiceń filmu?

Obecnie najczęściej wykorzystywanymi trendami do urozmaiceń filmu weselnego są ujęcia z drona (lotu ptaka), filmowe podziękowania dla rodziców, filmowa sesja narzeczeńska, filmowe zaproszenia na ślub, a więc jest w czym wybierać.

Czy chcemy mieć film zrealizowany przez jednego czy więcej operatorów?

Dobry operator, posiadający porządny sprzęt, stabilizatory obrazu, rejestratory dźwięku, a przede wszystkim mający koncepcję na film da radę samemu nakręcić doskonały reportaż ślubny. Warto jednak zawsze zapytać, czy w przypadku nieszczęśliwych wypadków losowych firma dysponuje drugim kamerzystą.

Czy chcemy mieć plener kręcony w innym dniu?

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się fotografowie robiący plener w innym dniu, nie każdy jednak decyduje się na wideofilmowanie pleneru. Jednak jeżeli decydujemy się na plener i za to dodatkowo płacimy (bo tak zazwyczaj jest) to powinien być on realizowany w innym dniu niż wesele. Po pierwsze, już bez zbędnego stresu, a po drugie, można wtedy jechać w wybrane przez siebie miejsce i całkowicie poświęcić się temu wyzwaniu.

Czy chcemy mieć zarówno fotografa, jak i kamerzystę z jednej firmy?

Na rynku jest wiele firm oferujących jednocześnie film ślubny i zdjęcia. Niesie to wiele korzyści, ponieważ takie osoby wiedzą jak pracować, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać, co więcej, zarówno film, jaki i zdjęcia mogą (ale nie muszą!) być spójne i podporządkowanej wspólnej wizji. Zdarza się niestety też tak, że w tego typu firmach któraś z wymienionych usług przeważa pod względem jakość. Gorszy film, lepsze zdjęcia lub na odwrót. Znalezienie osobno fotografa oraz kamerzysty wymaga niewątpliwie większego nakładu czasu. Jednak dzięki temu, możemy pojedynczo wybrać takie oferty, które nam odpowiadają.

Mamy nadzieję, że lista pytań ułatwi wam podjęcie decyzji wyboru kamerzysty w tym Wielkim Dniu. Pomocny może okazać się także poniższy link. Zapraszamy do zapoznania się z profesjonalną ofertą usług wideofilmowania.