Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

5 błędów popełnianych podczas filmowania urodzin, chrztów i innych uroczystości rodzinnych

Wideofilmowanie rodzinnych uroczystości jak chrzciny, osiemnastki, urodziny cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. Coraz chętniej decydujemy się oddać w ręce specjalistów uwiecznienie ważnych dla nas chwil. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak są ulotne i doceniamy wartość pamiątek – zdjęć i filmów.

Do niedawna większość z nas decydowała się na samodzielne kręcenie chrzcin czy komunii. To jednak niesie ze sobą wiele pułapek i może skończyć się bardzo źle dla powstałego filmu.

Oto najczęściej popełniane błędy w kręceniu osiemnastek i innych spotkań rodzinnych:

1. Filmy z chrzcin i komunii – niezbędne pozwolenia

Wiele osób zapomina, że kręcenie podczas mszy świętej i w ogóle wewnątrz kościołów wymaga odpowiednich zezwoleń. Wszyscy profesjonalni kamerzyści je posiadają, ale przeciętny uczestnik uroczystości już nie. By otrzymać pozwolenie na filmowanie w kościele niezbędne jest odbycie odpowiedniego kursu liturgicznego oraz otrzymanie zgody kapłana. Wiąże się to również z pewnymi kosztami. O pozwolenie trzeba postarać się nawet kilka miesięcy przed uroczystością. Nie posiadanie będzie najprawdopodobniej oznaczać zakaz używania kamery w świątyni.

 

2. Brak wiedzy na temat oświetlenia podczas filmowania

Niestety większość z nas nie ma odpowiedniej wiedzy na temat naświetlania fotografowanych czy filmowanych miejsc. To może prowadzić do sytuacji, w której zamiast ładnego filmu z komunii otrzymujemy czarny obraz z zarysowanymi postaciami. Może też się okazać, że w kolejnych minutach biała sukienka komunistki zyskuje inne odcienie. Uzyskanie odpowiedniego balansu bieli, naświetlenie, ale nie prześwietlenie obrazu nie są prostą sprawą. Dlatego warto rozważyć wynajęcie profesjonalnego kamerzysty.

3. Filmowanie każdej minuty wydarzenia

Osoby bez doświadczenia nie wiedząc, jaki tak naprawdę film chcą nakręcić, filmują wszystko, co dzieje się dookoła. Kamera jest w ciągłym ruchu, co doprowadza do sytuacji, w której nagrany materiał bardzo ciężko jest sensownie zmontować. Równocześnie często tracona jest ostrość, a ujęcia są niewyraźne. Brak odpowiedniej stabilizacji sprzętu powoduje również, że obraz jest ruchomy. Drgania będą widoczne szczególnie mocno przy używaniu zoomu. By zapobiec takim sytuacjom należy korzystać z profesjonalnych statywów i urządzeń stabilizujących kamerę podczas ujęć dynamicznych. Mało który amator posiada taki sprzęt. Przed np. filmowaniem urodzin należałoby kupić odpowiednie statywy. Koszty mogą jednak niejednokrotnie przekroczyć koszt wynajęcia osoby oferującej wideofilmowanie.

 

4. Nieodpowiednie techniki filmowania

Nowoczesne techniki wideofilmowania to między innymi filmowanie hd, 360, czy lustrzanką. Często wydaje nam się, że nie ma nic trudnego we włączeniu kamery i nakręceniu paru ujęć. Niestety brak podstawowej wiedzy na temat posiadanego sprzętu video i technik stosowanych podczas kręcenia sprawia, że amatorskich filmów nie da się oglądać. Bez profesjonalnej pomocy nie uzyskamy dynamicznych ujęć, teledysków czy kręcenia z drona. Nieznajomość trybów kręcenia czy fotografowania, korzystanie z trybu auto to najczęstszy błąd początkujących. Niestety tryby automatyczne sprawdzają się wyłącznie w idealnych warunkach, których próżno szukać w kościołach, ciemnych mieszkaniach czy nocą. Szczególnie widoczne może to być podczas kręcenia studniówek i balów gimnazjalnych.

5 bledow krecenia filmow 225x300 5 błędów popełnianych podczas filmowania urodzin, chrztów i innych uroczystości rodzinnych

5. Brak sprzętu audio

Jakość głosu nagrywanego wyłącznie kamerą może okazać się bardzo słaba. Profesjonalni kamerzyści korzystają z odrębnego sprzętu nagrywającego dźwięk. W warunkach domowych praktycznie nikt nie korzysta z takich możliwości. Jeżeli więc zależy nam na idealnej jakości głosu na filmie, skorzystajmy z ofert specjalistów. Usługi wideofilmowania są kierowane do każdego, a oferta może być naprawdę szeroka.

Nie ryzykuj swoich wspomnień nagrywając słaby film. Zaufaj doświadczonym kamerzystom i skorzystaj z ich pomocy. Jeśli policzysz koszty niezbędnego sprzętu i czas poświęcony na kręcenie oraz montaż szybko odkryjesz, że wideofilmowanie profesjonalne wcale nie jest drogie. – mówi Michał z Kapitan Kamera.

Niezależnie od tego, jaką imprezę chcesz nakręcić, doświadczony kamerzysta na pewno Ci pomoże.