Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Filmowanie koncertów

Muzyczny świat pełen jest niezapomnianych artystów. Ludzi, którzy poprzez swój talent potrafili stworzyć ponadczasowe utwory, piosenki czy artystyczne kreacje. Wielu z tych wspaniałych, ponadprzeciętnych geniuszy nie ma już wśród nas, a każda kolejna śmierć którejś z tych osób to niepowetowana strata dla środowiska muzycznego, artystycznego i… dla zwykłej codzienności. Dzięki wideofilmowaniu i cennym nagraniom wideo można nieustannie powracać do pięknych muzycznych chwil i na nowo poczuć obecność wielkich artystów.

 Jakie zalety wiążą się z filmowaniem koncertów?

Geniusze tacy jak Chopin, Mozart, Beethoven czy Haydn nie mieli szans, aby utrwalić kunszt swej gry dla potomnych. Swe dzieła mogli utrwalić wyłącznie w zapisie nutowym i to zapewne dlatego tyle dziś sporów o sposoby interpretacji większości z nich. A jak to jest dzisiaj?

  • Profesorowie akademii muzycznych prowadzą żarliwe debaty na temat sposobu wykonania mazurków Chopina czy Mozartowskich sonat zadając sobie jedno pytanie – „jak by to zagrał sam mistrz?”
  • Współcześni muzycy, piosenkarze czy kompozytorzy dzięki wszechobecnej technice nagrywania i videofilmowania koncertów mają zadanie ułatwione. Mogą bowiem utrwalać swe dzieła lub też prezentować swój talent za pomocą zapisów audio czy wideo
  • Filmowanie koncertów z pewnością ocali od zapomnienia większość współczesnych artystów

 Techniczna strona filmowania koncertów

wideofilmowanie koncertow 300x199 Filmowanie koncertówProfesjonalne filmowanie koncertów to szczególny rodzaj filmowania imprez i jest utrwaleniem niezapomnianych dzieł czy wydarzeń muzycznych, a przy tym samo w sobie również może, a nawet powinno stanowić sztukę. Ważne, by kamerzysta do filmowania koncertów podchodził jak do realizacji czegoś wielkiego i wzniosłego, bo tylko wtedy będzie w stanie wydobyć ze swej relacji maksimum emocji, a dla szerszej, nieobecnej fizycznie w miejscu koncertu widowni pozostanie niczym nie zmącony przekaz relacjonowanych wydarzeń. Nie trzeba ponadto wspominać, iż do filmowania koncertów niezbędny jest profesjonalny sprzęt, gdyż tylko taki będzie w stanie sprostać zadaniu ukazania takiego samego obrazu i dźwięku, jaki zaistniał w rzeczywistości.