Filmowanie sportu
Rozwijająca się niezwykle prężnie technika wideofilmowania pozwala na uwiecznianie coraz to nowych dziedzin naszego życia. Jedną z takich najwdzięczniejszych do utrwalenia na filmie dziedzin są wszelkiego rodzaju sporty. Ciekawie nakręcone ujęcia z wyczynów sportowców różnych branż stanowią zarówno wspaniałą pamiątkę na lata, jak i niezwykle cenną bazę szkoleniową. Pozwalają też w prosty, a zarazem dynamiczny sposób zrelacjonować szerszej publice co ciekawsze wydarzenia, propagując zdrowy styl życia i kreując coraz tonowe sportowe gwiazdy.
Filmowaniem imprez sportowych zainteresowani są przede wszystkim organizatorzy eventów, a także stacje telewizyjne, które nierzadko transmitują wydarzenia na żywo bądź wykorzystują fragmenty filmików wideo w codziennych wiadomościach.
Jakie dyscypliny podlegają filmowaniu imprez sportowych?
W dobie dzisiejszej techniki videofilmowania nie ma w zasadzie sportu, który nie mógłby zostać w profesjonalny sposób sfilmowany. Sportami najczęściej filmowanymi są:
- Piłka nożna
- Siatkówka
- Koszykówka
- Sporty wodne – pływanie, kajakarstwo, nurkowanie itp.
- Sporty powietrzne – pokazy lotnicze
- Sporty zimowe – narciarstwo, łyżwiarstwo, skoki narciarskie i zjazdy ekstremalne
Tajniki filmowania imprez sportowych w Krakowie
Filmowanie imprez sportowych nie jest, wbrew pozorom, zadaniem prostym, dlatego nie każdy kamerzysta podejmuje się tego zadania. Prócz ponadprzeciętnej kreatywności i „bystrego oka” wymaga bowiem od kręcącego niezwykłego refleksu, szybkości działania, a niekiedy nawet nienagannej kondycji fizycznej. Stworzenie ciekawej sportowej relacji wideo jest zatem mieszanką spostrzegawczości, przytomności umysłu, pomysłowości, hartu ducha, a nawet poczucia humoru kamerzysty.
W tworzeniu relacji sportowych niezbędny jest także specjalistyczny i profesjonalny sprzęt. Dotyczy to głównie filmowania sportów ekstremalnych, w których to ruch i dynamika ma najczęściej pierwszorzędne znaczenie, a ponadto wiele scen kamerzysta zmuszony jest kręcić w specyficznych warunkach – w powietrzu, pod wodą, na mrozie czy w ogromnym zapyleniu powietrza.