Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Filmowanie spektakli teatralnych

W telewizji można zobaczyć nie tylko filmy fabularne i dokumentalne, seriale czy reality show, ale również produkcje „wyższej kultury”, takie jak teatr telewizji czy sfilmowane opery i operetki. Dzięki temu sztuka teatralna i operowa trafia do szerokiego grona odbiorców. Najpierw jednak spektakl teatralny lub sztuka operowa muszą zostać sfilmowane. Obecnie filmowcy i producenci dysponują całą masą nowoczesnych narzędzi, które ułatwiają im takie zadania. Filmowanie spektakli teatralnych to nie lada wyzwanie.

Filmowanie spektakli teatralnych – Teatr Telewizji Polskiej

Przykładem realizowania filmowego sztuk teatralnych i operowych jest Teatr Telewizji Polskiej. Jest to instytucja działająca w ramach Telewizji Polskiej, zajmująca się produkcją i emitowaniem teatralnych przedstawień telewizyjnych. W ten przystępny sposób telewizja daje możliwość zobaczenia spektakli teatralnych z udziałem znakomitych aktorów tym osobom, które z różnych względów nie mogą pójść zwyczajnie do teatru. Problemem może tu być brak czasu, znaczna odległość od teatru lub też brak środków finansowych na zakup biletów, które na najlepsze spektakle są rzeczywiście dosyć drogie.

Zasiadając przed ekranem telewizora można jednak zobaczyć spektakl lub sztukę operową w taki sposób, jakby uczestniczyło się w nich siedząc w pierwszych rzędach na widowni.

W Polsce Teatr Telewizji jeszcze do końca lipca 2013 roku posiadał samodzielną redakcję, która działała tak jak i inne, stacjonarne teatry. Miała dyrektora, kierowników literackich, wynajmowała aktorów i prowadziła próby oraz budowała scenografię. Pierwszy spektakl Telewizji Polskiej został wyprodukowany w listopadzie 1953 roku, a miejscem jego realizacji było studio przy ul. Ratuszowej w Warszawie.

Obecnie Teatr Telewizji emituje spektakle na antenie TVP 1 oraz TVP Kultura. Posiada scenę normalną oraz scenę świata, na której spektakle są organizowane nawet kilkanaście razy do roku, a część z nich realizuje się na żywo ze studiów zlokalizowanych w Warszawie i należących do Telewizji Polskiej.

 O profesjonalnym filmowaniu spektakli teatralnych i sztuk operowych w Krakowie

Aby spektakl lub opera trafiły do telewizji lub kanałów telewizyjnych w internecie, w pierwszej kolejności muszą być sfilmowane. Dlatego najlepiej na miejsce ich organizacji nadają się studia telewizyjne. Tam nie trzeba dodatkowo budować miejsca na nagłośnienie czy oświetlenie, aby film zrealizowany został profesjonalnie. Do spektaklu konieczne jest nagłośnienie akcji scenicznej i tła muzycznego.

Materiał filmowy można rejestrować przy użyciu jednej lub kilku kamer. Musi być to sprzęt w pełni profesjonalny, obsługiwany przez zawodowca, który zaznajomiony jest ze sztuką kręcenia takich produkcji. Nowością na rynku filmowania oper lub sztuk teatralnych jest wykorzystanie urządzeń latających, nazywanych powszechnie dronami. Ich niewielkie gabaryty powodują, że można je wykorzystać nawet w zamkniętych wnętrzach teatrów i oper. W szczególności poleca się ich zastosowanie w przypadku spektakli i sztuk, w przypadku których na scenie wiele się dzieje i pojawia się kilkunastu aktorów na raz. Uchwycenie dynamiki sztuki z drona zawieszonego w powietrzu na wysokości sceny będzie jak najbardziej możliwe, a rezultat zachwyci odbiorców. Obsługa drona jest prosta, a dzięki wyposażeniu go w odpowiednią kamerę, nagrywany materiał można śledzić na ekranie monitora komputerowego. Po zrealizowaniu poszczególnych fragmentów filmowania spektaklu teatralnego i sztuki operowej można poskładać w jedną, spójną całość film, który w sposób jak najbardziej pełny przedstawi to, co działo się na scenie.