Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

Filmowanie prac budowlanych

Po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu od urzędu miasta lub urzędu gminy, można przystąpić do realizacji właściwych prac budowlanych. Z czego składa się ten proces i jak go zarejestrować, aby dokumentacja była jak najbardziej efektowna i precyzyjna? Odpowiedzią na to pytanie jest filmowanie prac budowlanych – coraz bardziej popularna obecnie usługa.

Dlaczego warto zdecydować się na filmowanie prac budowlanych w Krakowie?

Posiadając w ręku pozwolenie na budowę domu oraz projekt naszej przyszłej nieruchomości, można przystąpić do organizowania placu budowy. W tym celu należy ustawić ogrodzenie – choćby prowizoryczną siatkę, która wyznaczy granice działki budowlanej. Później przyjdzie czas na oznaczenie i zabezpieczenie w jej obrębie stref niebezpiecznych. Po tych pracach profesjonalny geodeta powinien na podstawie zaleceń kierownika budowy, wytyczyć budynek w terenie. Oznaczenie jego właściwych granic powinno być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego działki, jaki został uprzednio wydany przez urzędników.

Kolejnym krokiem podczas budowania domu będzie wykonanie robót ziemnych, których efektem będzie przygotowanie gruntu pod budowę fundamentów i podpiwniczenia. Ekipa budowlana wykonuje zalanie ław i osadzenie oraz postawienie ścian fundamentowych. To odpowiedni czas na wykonanie izolacji termicznej ścian i rozprowadzenie kanalizacji poziomej w budynku. Na każdym opisywanym etapie warto realizować filmowanie prac budowlanych, które będzie stanowiło przejrzystą dokumentację całego procesu.

Rozpoczyna się wówczas etap budowy domu nazywany stanem surowym otwartym. Wykonywane są pierwsze mury ścian i komina, buduje się stropy i schody żelbetonowe, które łącznie stanowią konstrukcję nośną budynku. Znacznie później można ustawić ścianki działowe, nawet z lekkich konstrukcji żelbetonowych. Całość wykonuje się wedle przyjętych przez ekipę budowlaną i samego inwestora, technologii. Zakończeniem prac dla stanu surowego otwartego budynku jest przygotowanie więźby dachowej i pokrycie dachu.

Ważne jest wykonanie instalacji wewnętrznych, w tym elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie muszą odpowiadać normom i zasadom funkcjonalności, bezpieczeństwa i ergonomii, zgodnym z przepisami kodeksu budowlanego. Po ich wykonaniu następuje formalne sprawdzenie i odbiór instalacji. Ekipa budowlana może wtedy przystąpić do wylewania podłóg i tynkowania ścian wewnętrznych budynku. Budowę wieńczy zamontowanie okien i drzwi, systemu ogrzewania, wykonanie elewacji budynku i izolacji domu oraz zamontowanie urządzeń grzewczych, w tym kotła, grzejników lub ewentualnie ogrzewania podłogowego. Prace wykończeniowe zwykle są realizowane we własnym zakresie przez inwestorów, choć i do nich można zatrudnić wykwalifikowanego architekta wnętrz i odpowiednich fachowców.

Efektowne filmowanie prac budowlanych

Budowa domu przebiega wieloetapowo, a każdą z zakończonych i rozpoczynanych faz inwestycji warto udokumentować za pomocą filmowania prac budowlanych. Po zmontowaniu takiego materiału filmowego można przekonać się, jak naocznie wygląda proces budowy nieruchomości mieszkalnej lub nieruchomości innego typu.

Zarówno inwestorzy indywidualni, jak i zwłaszcza inwestorzy tacy jak deweloperzy budujący osiedla mieszkalne lub biurowce, mogą być zainteresowani profesjonalnym filmowaniem prac budowlanych. Do tego celu można wykorzystać zdjęcia i filmy z lotu ptaka. Nie trzeba przy tym korzystać z ofert firm dysponujących śmigłowcami czy samolotami. Wystarczy proste w gruncie rzeczy urządzenie latające, takie jak dron, aby sfilmować nieruchomość w zupełnie niepowtarzalny sposób.

 W jakich celach realizowane jest filmowanie prac budowlanych?

Materiał wideo, będący efektem zrealizowanej usługi filmowania prac budowlanych może być wykorzystywany w wielu celach. Taki film można zachować dla siebie, a dla dewelopera będzie on stanowił element znacząco uatrakcyjniający ofertę sprzedaży nieruchomości. Zdjęcia z powietrza przyspieszają proces sprzedaży. Pozwalają potencjalnym klientom w pełni zapoznać się nie tylko z inwestycją i poszczególnymi etapami budowy nieruchomości, ale i z jej najbliższą okolicą.

Zdjęcia wykonane z lotu ptaka są sposobem na udokumentowanie powstawania inwestycji – na każdym etapie jej realizowania. Mogą one być wykonywane z powietrza przy użyciu świetnych aparatów, dzięki czemu fotografie i materiał filmowy charakteryzują się wysoką rozdzielczością. Takie filmy przydają się także przy dokumentowaniu wyburzeń  budowlanych.