Porada od Michała godz. 10.00 - 22.00

FAQ - odpowiadam na pytania Klientów

Sekcja ogólna – dla wszystkich Klientów

 

1. Jakie filmy nagrywasz?

Chętnie podejmę się każdego wyzwania. Sporo moich zleceń to filmy ślubne, oferuję jednak także nagrywanie dla firm, wideofilmowanie imprez i uroczystości czy niestandardowe usługi (kręcenie wywiadów, teledysków).

2. Gdzie mogę zobaczyć Twoje nagrania?

Na mojej stronie internetowej. Jeśli zależy Ci na teledyskach i filmach ślubnych – zapraszam tu i tu. Zachęcam też do obejrzenia mojego filmu promocyjnego czy nagrania z sylwestra.

3. Jakim sprzętem dysponujesz?

Nagrywam najlepszym sprzętem od producentów renomowanych marek. Szczegółowymi informacjami chętnie pochwalę się na spotkaniu lub w trakcie naszej rozmowy 🙂 Filmuję profesjonalnymi aparatami (bezlusterkowcem), kręcę też ujęcia z lotu ptaka (dysponuję wysokiej klasy dronem). Zobacz także punkt numer 6.

4. Czy posiadasz sprzęt do stabilizacji kamery?

Tak, jako profesjonalny kamerzysta dysponuję pełnym sprzętem, w tym stabilizatorami.

5. Czy robisz filmy w jakości full HD?

Nagrywam w jakości full HD i 4K, byście mogli cieszyć się wyrazistymi ujęciami i zawodowo przygotowanym filmem.

6. Na czym polega różnica w filmowaniu kamerami i nagrywaniu lustrzankami?

Różnica ta jest trudna do wytłumaczenia w kilku zdaniach. Ważne natomiast jest to, że filmuję aparatem tzw. ,,bezlusterkowcem” – technologicznie znacznie bardziej zaawansowanym niż kamery/lustrzanki. Obraz, który nagrywam, jest bardziej plastyczny, bardziej filmowy – a więc finalnie efektowniejszy dla odbiorcy. Zastosowanie ,,bezlusterkowca” pozwala także na większą elastyczność w trakcie pracy oraz umożliwia łapanie ciekawszych kadrów, ujęć. Wszystko to często przekłada się na efekt ,,wow” 🙂

7. Jaka jest różnica między filmem DVD i Blu-Ray?

Różnica dotyczy głównie jakości obrazu i maksymalnej rozdzielczości. Natomiast najlepszym rozwiązaniem, które polecam, jest otrzymanie nagrania na pendrive w formie pliku MP4. Niepodważalną zaletą tego nośnika oraz formatu jest to, że współpracuje z komputerami/ telewizorami/ rzutnikami/ telefonami/ tabletami oraz innymi urządzeniami. Mówiąc wprost – będą Państwo mogli odtworzyć film weselny na większej ilości urządzeń niż w przypadku nagrania DVD lub Blu-Ray

8. Kiedy mogę podpisać z Tobą umowę?

Kiedy się poznamy i ustalimy szczegóły współpracy. Formalności dopełnimy w najdogodniejszym dla Ciebie momencie.

9. Czy są u Ciebie jakieś zniżki, promocje?

Jak zapewne zauważyłeś, na mojej stronie internetowej widnieje informacja na temat rabatu w wysokości 200 zł. Skontaktuj się ze mną (możesz to zrobić tutaj), a udzielę Ci bardziej szczegółowych informacji na temat tej i innych ewentualnych promocji.

10. Czy jako Klient będę mieć wpływ na kształt nagrania?

Nie tylko Twoje życzenia i prośby, ale także propozycje i obawy będą decydować o kształcie nagrania oraz jego scenariuszu. Wszystkie szczegóły dotyczące ujęć ustalimy wspólnie i tak, aby uniknąć niedopowiedzeń. Zawsze oferuję swoim Klientom fachowe doradztwo –  przedstawiam możliwości oraz różnice między proponowanymi rozwiązaniami. Dostarczam także wszystkich niezbędnych informacji, które sam chciałbym otrzymać, będąc na Waszym miejscu.

11. Krępuje mnie obecność kamerzysty, nie lubię występów. Co mam zrobić?

Pracuję głównie z ludźmi takimi jak Ty – nie z profesjonalnymi aktorami czy konferansjerami. Porozmawiamy o Twoich obawach i postaramy się je rozwiązać. Pamiętaj, że nie zrobię niczego, co postawi Cię w niekorzystnym świetle.

12. Ile kosztuje dodatkowa godzina nagrywania (poza czasem objętym umową)?

200 zł, lecz do tej pory nigdy, ale to przenigdy nie została doliczona. Nie patrzę na zegarek w trakcie realizacji.

13. Czy w jesieni lub w zimie zapewniasz dodatkowe oświetlenie?

Tak – jeżeli jest taka potrzeba. Jednak staram się realizować całość nagrania dyskretnie oraz tak, aby oświetlenie nie było zbyt intensywne. Jednocześnie, co ważne, używam różnorodnej gamy obiektywów, które świetnie sprawdzają się nawet przy słabszym oświetleniu.

14. Na czym polega obróbka nagrania?

To kwestia montażu, łączenia ujęć, nakładania filtrów. Decyzję co do szczegółów obróbki podejmuję po przejrzeniu całości materiału, dbając o to, aby ostateczny efekt był w pełni satysfakcjonujący dla Klienta. Artystyczne wyczucie, empatia oraz pełne emocji i zaangażowania podejście do pracy (która jest także moją pasją) w połączeniu z dobrym warsztatem kamerzysty pozwala mi ,,wycisnąć” maksimum z zebranego materiału filmowego. Dzięki temu za każdym razem tworzę niepowtarzalne, efektowne nagranie.

15. Czy filmy są zabezpieczone przed kopiowaniem?

Dostarczam Wam ilość kopii filmu zgodną z umową – wszystkie nośniki, które ode mnie otrzymacie, są Waszą własnością i to Wy decydujecie o ich ewentualnym rozpowszechnianiu.

16. Co w sytuacji, kiedy sprzęt zawiedzie?

Zawsze mam ze sobą sprzęt zapasowy. Nie dopuszczam do sytuacji, w której nie miałbym czym nagrywać. W pełni odpowiadam za realizację warunków współpracy.

17. Co, jeżeli film przypadkiem by mi się nie spodobał?

Spotkamy się i porozmawiamy. Do tej pory nie było takiej sytuacji – głównie dzięki wcześniejszym, szczegółowym ustaleniom dotyczącym kształtu nagrania oraz wymianie opinii i dokładnym ustaleniu  oczekiwań.

 

Sekcja ślubna – dla Par Młodych

 

1. Czy można wstępnie zarezerwować termin nagrania ślubnego?

Tak – proszę napiszcie do mnie mail z datą i prośbą o wstępną rezerwację. Do czasu naszej pierwszej rozmowy zachowam dla Was wybrany termin. Ostatecznego potwierdzenia dokonacie po spotkaniu ze mną, kiedy poznacie szczegóły dotyczące mojej pracy.

2. Czy spotkamy się przed ślubem?

Oczywiście! Przede wszystkim na rozmowie wstępnej, aby ustalić szczegóły współpracy. Chętnie też nagram z Wami przed wesele, jeśli będziecie chcieli, wideopodziękowania lub teledysk narzeczeński. Na Wasze życzenie możemy udać się na miejsce ślubu, nie jest to jednak konieczne – bogate doświadczenie pozwala mi pewną ręką filmować uroczystości bez względu na to, gdzie się odbywają.

3. Kto będzie filmował na naszym weselu?

Osoba z doświadczeniem i profesjonalnym podejściem. Kamerzysta, który pozostanie niewidoczny dla gości, a jednocześnie uchwyci najważniejsze momenty uroczystości. Dodatkowo dobry montażysta z artystycznym wyczuciem. Czyli, kończąc się chwalić – ja 😉

4. Do której godziny jesteś na weselu?

Filmuję, dopóki nie uznam, że ze zgromadzonego materiału jestem w stanie stworzyć dla Was jedyny i niepowtarzalny film. Jeśli chodzi o czas pracy, ustalenia między mną a Młodą Parą zawsze są indywidualne.

5. Na ile kamer nagrywasz wesela?

Oferuję nagrywanie wesela na jedną lub dwie kamery (aparaty). Moi Klienci zazwyczaj wybierają drugą opcję. Pozwala im to cieszyć się dynamicznymi i ciekawie zmontowanymi ujęciami. Istnieje możliwość użycia większej ilości kamer (aparatów) na życzenie Klienta, a także wykorzystanie drona w celu sfilmowania dodatkowych ujęć z powietrza.

6. W jakiej jakości nagrywasz wesele?

Wesela nagrywam w jakości full HD. Spod moich wychodzą tylko profesjonalne filmy – gwarantuję najwyższą jakość zarówno obrazu, jak i dźwięku. Umożliwia mi to technologia 4K (zapewniająca wyjątkową głębię i ostrość obrazu), którą również wykorzystuję w swojej pracy.

7. Co jest filmowane podczas ślubu i wesela?

To zależy od Państwa Młodych, czyli Was. Wiele Par chce zachować wspomnienia z przygotowań, przysięgi małżeńskiej, pierwszego tańca, oczepin i innych stałych punktów uroczystości. Dokładne sugestie co do tego, co zostanie sfilmowane, dajecie mi Wy. Chętnie także doradzę Wam w tym zakresie – możecie zdać się na moje 14-letnie doświadczenie i wyczucie.

8. Czy masz ukończony kurs liturgiczny w archidiecezji, który upoważnia do filmowania w obiektach sakralnych?

Tak, oczywiście. Nie tylko uwiecznię Twoją przysięgę, ale także nagram ją dyskretnie, tak, że nikt nie zauważy mojej obecności. Zadbam także o odpowiedni montaż tych  – chyba najważniejszych – ujęć z ceremonii.

9. Jakie masz pomysły i wizję na nasz film ślubny?

Przede wszystkim krótki i ciekawy, dynamiczny reportaż zamiast bardzo długiej, pełnej zbędnych ujęć relacji. Materiał wzbogacony o wybrane przez Was efekty, ale skupiający się na prawdziwych emocjach i szczerych reakcjach. O dalszych szczegółach… porozmawiajmy!

10. Czy w nagraniu znajdą się krótkie wypowiedzi gości?

Kształt i zawartość nagrania Państwo Młodzi ustalają ze mną – to od Was zależy, czy wypowiedzi gości znajdą się na Waszym filmie ślubnym. Możecie też liczyć na moje porady, dzięki którym Wasze nagranie stanie się pełniejsze i bardziej efektowne.

11. Czy możemy ustalić, czego nie będzie na nagraniu weselnym?

To Wasz ślub i Wasz film weselny. Nie życzycie sobie kadrów z ustami pełnymi tortu? Nie chcecie narażać babci na stres w postaci konieczności wypowiadania się do kamery? Nie ma sprawy!

12. Jakie urozmaicenia nagrania ślubnego oferujesz?

Tych jest sporo – najlepiej zajrzyj tu, aby zapoznać się z naszą pełną ofertą. Kręcimy ujęcia z lotu ptaka przy użyciu drona, nagrywamy oryginalne wideopodziękowania i teledyski ślubne, filmujemy w technice 3D, zapewniamy także wybrane, dodatkowe efekty na etapie obróbki i montażu.

13. Czy możemy zrealizować własny pomysł na teledysk ślubny?

Możecie, więcej – zachęcam Was do tego. Pomogę wprowadzić Wasz pomysł w życie. Służę fachowym doradztwem w zakresie scenariusza i montażu, ale wiem, że ostatnie słowo należy do Was. Warto jednak wysłuchać wszystkich porad i uwag, które mam w zwyczaju omawiać – razem stworzymy nie tylko autorskie i spersonalizowane, ale również profesjonalne nagranie.

14. Czy możesz użyć dostarczonego przez nas mp3 jako podkładu dźwiękowego?

Istnieje taka możliwość. Zawsze także sam proponuję alternatywny podkład dźwiękowy, bazując na moim doświadczeniu i wyczuciu. Mówiąc krótko – wszystko jest do ustalenia na etapie rozmów. Bez obaw możecie zdać się na mnie, lecz jeśli sami chcecie dostarczyć podkład dźwiękowy – świetnie! Wtedy Wasz film ślubny stanie się idealnie dopasowany do Waszych charakterów i preferencji. Możecie również wskazać, na etapie wspólnych ustaleń, piosenkę lub motyw muzyczny, na którym Wam zależy.

15. Czy jest możliwość nagrania wideopodziękowań dla gości na osobnych płytach?

To kolejna kwestia, którą ustalimy na wspólnej rozmowie. Możecie mieć pewność, że postaram się spełnić Wasze oczekiwania i pomysły.

16. Chcemy w filmie ślubnym zamieścić zdjęcia z dzieciństwa. Ile fotek i kiedy należy Ci dać? Czy w wersji papierowej, czy w elektronicznej?

Możecie dostarczyć mi wybrane przez Was materiały. Kwestie organizacyjne i sposób ich wykorzystania ustalimy szczegółowo podczas wspólnej rozmowy. Jeśli chodzi o wersję fotek, jestem elastyczny 🙂 Możecie przynieść mi zdjęcia w wersji papierowej lub elektronicznej, to pierwsze rozwiązanie będzie jednak wymagało dodatkowych działań (skanowania, obróbki graficznej).

17. Ile kosztuje wideofilmowanie wesela?

Wszystko zależy od tego, jakie są Wasze wymagania i oczekiwania względem filmu. Cena różni się w zależności od preferowanych urozmaiceń, rozwiązań, wyboru opcji nagrywania części materiałów przed ślubem. Jako profesjonalista, któremu zależy przede wszystkim na zadowoleniu Klienta, zawsze oferuję konkurencyjne ceny.

18. Jakie oferujesz pakiety?

Szczegółowe informacje dotyczące pakietów weselnych, które oferuję, znajdziecie na stronie głównej mojej witryny. Jeśli będziecie mieli dodatkowe pytania dotyczące cen usług, skontaktujcie się ze mną.

19. Czy pobierasz zaliczkę/zadatek? W jakiej wysokości?

Pobieram – to zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i dla Was. Wynosi ona zazwyczaj około 40-50% całości kwoty. Proszę o opłacenie reszty po odbiorze gotowego filmu ślubnego.

20. Jaka jest długość nagrania ze ślubu?

Zazwyczaj jest to od 60 do 90 minut. Każde nagranie jest jednak inne, dlatego nie trzymam się sztywno tej wartości.

21. Jak długo czeka się na film ślubny?

Spytajcie mnie o to podczas naszej pierwszej rozmowy 🙂 Postaram się Wam wstępnie podać orientacyjny czas realizacji, uwzględniając porę roku, a dokładniej – okres trwania sezonu ślubnego, który jest dla mnie okresem gorącym, pełnym zleceń i intensywnej pracy.

22. Ile kopii nagrania otrzymam? Na jakich nośnikach dostanę wideo?

Najwygodniejszym rozwiązaniem, jakie oferuję, jest nagranie filmu ślubnego na pendrive w formacie MP4. Dzięki temu możecie dowolnie powielać nagranie i w wygodny sposób udostępnić je każdemu, kto będzie chciał wrócić myślami do najważniejszego dnia w Waszym życiu.

23. Czy jest możliwość otrzymania nieobrobionych materiałów filmowych?

Tak jest taka możliwość. Wszystko elastycznie do ustalenia w trakcie rozmowy/spotkania.

24. Czy w razie rezygnacji z usługi przed terminem uroczystości dostaniemy zwrot kwoty? Jaka to będzie część?

Warunki współpracy z każdą Parą Młodą ustalam indywidualnie. Szczegóły dotyczące ewentualnej rezygnacji są jednym z tematów wstępnej rozmowy, którą zawsze przeprowadzam z Młodymi. Zawsze zachęcam też moich przyszłych oraz obecnych Klientów do kontaktu w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź nieprzewidzianych sytuacji.

25. Co w przypadku ewentualnej choroby fotografa w dniu ślubu?

Jestem tylko człowiekiem, ale przede wszystkim – profesjonalistą. Dbam o to, aby być przygotowanym na każdą nieoczekiwaną sytuację, nie tylko podczas samej uroczystości, ale także – przed weselem. W przypadku braku mojej obecności gwarantuję oczywiście odpowiednie zastępstwo osoby o umiejętnościach filmowych na takim samym poziomie. W 2016, 2017 oraz 2018 nie było jednak sytuacji, która wymagałaby ode mnie tego typu działań.

26. Czy muszę kamerzyście zapewnić nocleg?

Kwestię noclegu zawsze omawiam wspólnie z Parą Młodą, nie mniej proszę o niego rzadko, w wyjątkowych sytuacjach. Zarówno samo nagranie, jak i organizacja moich usług jest zawsze przeze mnie dokładnie dyskutowana z Klientami.

27. Czy dojazd na miejsce ślubu wiąże się z dodatkowymi opłatami?

Wszystko zależy od lokalizacji imprezy. Opłaty związane z dojazdem na uroczystość ustalam zawsze indywidualnie. Rzadko zdarza się, że proszę o zwrot kosztów dojazdu. Impreza musiałaby być w bardzo znaczącej odległości od Krakowa.

28. Co wpływa na ostateczny kształt filmu ślubnego?

Tu można wymieniać bez końca – oświetlenie, poziom nagłośnienia, akustyka pomieszczeń, atmosfera panująca na uroczystości, wybrany typ montażu… Nie przejmuj się. To ja jestem od tego, by zebrać jak najlepszy materiał i stworzyć z niego ciekawy i atrakcyjny wizualnie film ślubny. Według opinii Klientów udaje mi się to z bardzo dobrym skutkiem 😉